Broneeri nõustamine

10 viga, mida tehakse köögi planeerimisel

Aastate jooksul, mil Alexanto on aidanud kööke Eesti kodudesse kujundada, oleme näinud meile jõudvates tellija enda või ka sisedisaineri poolt tehtud köögiplaanides mitmeid ikka ja jälle korduvaid vigu, mida tuleks kindlasti vältida.

Köögi ostmise protsess algab köögi planeerimisest ja see on küllaltki ajamahukas tegevus. Tuleb hoolikalt läbi mõelda, mis soovid köögile on, millist köögitehnikat vajad, millised on liikumistrajektoorid köögis ja palju muud. 

Alexantos on köögi disainimine hinna sees ja samuti vaatame teostatavuse ja kasutusmugavuse alati üle ka siis, kui tellija tuleb oma köögiprojektiga.

Kuna köök on suur investeering ja eeldatavasti jääb koju aastateks kui mitte aastakümneteks, siis tasub selle planeerimisel olla väga hoolikas ja võtta kuulda spetsialiste, kellel on kogemust ja oskavad anda nõu. 

Pööra tähelepanu nurgakappide avanemisele

Kõige enam vigu köögi planeerimisel tehakse ilmselt nurgaga köökide puhul. Siin peab tähele panema, et kõik uksed saaksid vabalt avaneda ja kapinurk oleks maksimaalselt kasutatud. 

Eriti hoolikalt tasub läbi mõelda just kapiuste avanemine, et erineva poole kapid ei hakkaks teise poole ukse avamist segama ega jääks ette. 

Enim probleeme valmistab see, kui emmal-kummal pool nurka asetseb mõni kodumasin. Näiteks tasub ahju puhul tähele panna, et sellel on reeglina käepide ning kui see asub ühel pool nurka, siis ei ole võimalik teisel pool olevat kappi lõpuni avada, kui uks käib lahti ahju poole. 

Taga üheaegne ligipääs nõudepesumasinale ja kraanikausile 

Nurgaga köökide puhul on tihti kommunikatsioonid nurgas ning siis peaks valamu ja nõudepesumasin mõlemad olema ka kommunikatsioonide lähedal.

Sellisel juhul peaks taaskord korralikult läbi mõtlema, kas nõudepesumasina ust avades jääb avatud uks inimese ja kraanikausi vahele, mistõttu ei ole võimalik kraanikausist või kapilt mugavalt asju üle avatud nõudepesumasina võtta ja ära panna. 

Kappide ukse suurused peavad olema piisavad

Tundub täiesti enesestmõistetav, ent siiski näeme oma töös tihti, kuidas nurgakappide uks jäetakse millegipärast väike ja see takistab mugavalt kapist asjade võtmist ja sinna panemist. 

Tasuks ka läbi mõelda, millisesse kappi või sahtlisse mis täpselt võiks minna. See sahtel või kapp, kuhu lähevad küpsetusnõud, peaks kindlasti olema piisava avaga, et sealt potid-pannid mugavalt ka läbi mahuks. 

Kaalu hoolikalt valamu asukohta

Olenevalt toa suurusest ja köögi asetusest tasub korralikult läbi mõelda ka valamu asukoht. Kui soov on valamu panna tasapinna kõige otsa, siis peab arvestama, et pritsmed jõuavad ka üle tasapinna ääre põrandale.

Valamul peaks ka pliidiga olema võimalikult suur vahe kasutusmugavuse tagamiseks ja mõlemal suunal pritsmete vältimiseks. Valamu ja pliidi vaheline ala on väga hea ka vajadusel asjade asetamiseks söögitegemise käigus. 

Valamu ja kõrgete püstak-kappide vahel peaks olema ka vahe vähemalt 25 cm, et oleks mugav valamut kasutada. 

Pliidi kõrvale plaani vaba ruumi 

Pliidi kõrval võiks olla mõlemal pool vaba ruumi selleks, et oleks tasapinda, kuhu söögitegemise ajal asju asetada, ja selleks, et pliidist tulenev kuumus ümbritsevaid mööbliesemeid ära ei rikuks. 

Näiteks, kui pliidi kõrval kohe on kõrge kapipüstak, siis võib pliidil olev kuum pann kappi põletada või rikuvad seinapinna ära sinna pidevalt toidutegemisel tekkivad õlipritsmed. 

Kappide uksed peavad lahti saama

Nii nagu peab arvestama, et alumiste kappide uksed mugavalt lahti käiks ja teineteist avamisel ei segaks, eriti nurgaga köökide puhul, siis peab tähelepanu pöörama ka ülemise frondi kapiuste avanemisele.

Mõnikord valitakse ülemise frondi kappidele uksed, mis avanevad ülespoole, üle kapi karkassi. Sellisel juhul ei saa kappe panna lae alla, kuna siis ei ole neil ruumi avanemiseks. 

Töötasapinna jaoks jäta ruumi, aga mitte liiga palju

Köögi ülemise ja alumise frondi vahe peab olema piisavalt suur, keskmiselt umbes 60 cm. 

Kui ülemiste kappide ja töötasapinna vahel asub ka pliit ja õhupuhasti, siis on minimaalne soovituslik kõrgus ka pliitide puhul ette kirjutatud - elektripliidi puhul on see 55 cm ja gaasipliidi puhul 65 cm. 

Kõrgem vahe on lubatud, aga kuigi suurem vahe annab mõnusat õhulisust tuppa, siis ei ole kõrgema ülemise frondi puhul kappidest mugav asju kätte saada. Loe siit veel ergonoomilise köögi kujundamise ja ulatuskõrguse kohta.

Ühte püstakusse ei saa panna korraga rohkem kui kaks tehnikat

Kõrgesse kapipüstakusse ei saa panna korraga üle kahe masina. Nende kõrgus on kokku selline, et kõrgemalt on äärmiselt ebamugav masinast asju kätte saada või neid puhastada. Seega tasub ulatuskõrguse ja kasutusmugavuse pärast piirduda kuni kahe masinaga ühes püstakus. 

Mõtle läbi prügimehhanismid

Kui soovid valamukappi paigaldada nii erinevaid prügikaste kui ka prügihundi ja veefiltrid, siis need kõik koos ühe valamu alla ei mahu. Need vajavad rohkem ruumi. 

Pea nõu asjatundjatega

Kui see kõik tundub endale liiga palju, siis ära muretse, sest meie disainerid on valmis sind köögi projekteerimisel aitama ja looma sulle ergonoomilise ja mugava köögi, kus kõik on täpselt seal, kus peab.

Kuigi Alexanto salongist saab mööblit kõikidesse tubadesse, siis paljud on usaldanud meile just oma köögi valmistamise. Ja just kogemus on see, mis aitab suuremaid vigu kõige paremini vältida.

Seega pole vahet, kas sul on juba olemas sisedisaineri poolt loodud köögiplaan või alustad ise ja nullist, siis lepi kokku nõustamine meie salongis, mille tulemusena saad endale korralikult läbimõeldud köögi.

Enne köögi valmistamist võtame ise mõõdud, hiljem transpordime ja paneme köögi ka paika, et tagada ka veatu paigaldus ja garantii köögile.

Lepi kokku tasuta nõustamine siit.

Telli uued sisustusnõuanded otse oma postkasti

  • Broneeri tasuta personaalne nõustamine

    Külasta meie salongi Tallinnas aadressil Järve 2. Siin saad näha ja katsuda materjale, tootenäidiseid, valida toone ja meie professionaalsetelt disaineritelt väärtuslikku nõu. Kõige parem, kui sul on kaasas ruumiplaan või ka lihtsalt mõõdud. Pärast mööblikomponentide valimist kalkuleerib programm sulle kohe hinna ja saad näha arvutist 3D-plaani, milline sinu valitud mööbel reaalselt ruumis välja hakkab nägema.

    Veel postitusi

    arrow-down